biuro rachunkowe image

Księgowość prowadzić samemu czy wynająć biuro rachunkowe?

Każdy, kto zakłada działalność gospodarczą musi sobie zadać tytułowe pytanie. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie posiada szereg plus i minusów, które chciałbym przedstawić w tym wpisie.

księgowość foto

Samodzielne prowadzenie księgowości

Myślę, że największym pozytywem tego rozwiązanie będzie niwelacja kosztów. Na samym początku przedsiębiorca ma bardzo dużo wydatków i szuka oszczędności, gdzie tylko się da. Moim zdaniem na samym początku można spróbować poprowadzić swoją księgowość samemu. W ten sposób poznamy podstawy księgowości i zrozumiemy jak działa cały mechanizm finansowy. Wraz ze zwiększoną ilością dokumentów, lepiej jest pokusić się o biuro rachunkowe, które odciąży nas czasowo i dodatkowo posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na wypadek popełnionego błędu księgowego – to szczególnie ważne, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i stabilnej działalności. Znajomość podstaw księgowości w późniejszym okresie prowadzenia firmy pomoże w optymalizacji kosztów oraz nauczy rozwiązania problemów chociażby z Zusem, czy urzędem skarbowym.

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe

Tak naprawdę wszystko zależy od sytuacji przedsiębiorcy. Jeśli posiadasz budżet, bufor finansowy warto skoncentrować się na prowadzeniu firmy a nie rozliczaniu faktur! Czas to pieniądz i tak jest w tym przypadku. Przeciętny koszt rozliczania się przez biuro rachunkowe to około 90-160 zł w zależności od ilości dokumentów, ilości pracowników itp. Moim zdaniem największym plusem jest zaoszczędzony czas oraz wspomniane wyżej bezpieczeństwo wynikające z ubezpieczenia. Podejmując współpracę z biurem rachunkowym warto dokładnie przeanalizować umowę.

Podsumowanie: Biuro rachunkowe vs. Księgowość prowadzona samemu

Prowadzenie księgowości samemu:
– mniejszy koszt
– możliwość nauki podstaw księgowości
Księgowość prowadzona przez biuro rachunkowe:
– oszczędność czasu
– bezpieczeństwo

 

Jak to było w moim przypadku…
Osobiście od początku wiedziałem, czego oczekuje i gdzie zmierzam. Wybrałem biuro rachunkowe, które polecił mi mój znajomy drogą pantoflowa i tak współpracujemy już 4 lata. O dokumentach przypominam sobie 1 w miesiącu, gdzie po moim telefonie księgowy przyjeżdża do firmy po ich odbiór. Osobiście cenie sobie czas i polecam takie rozwiązanie wszystkim lenią, którzy chcą się skoncentrować na swojej pracy.

Źródło:
Fragmenty tekstu wykorzystane za zgodą właściciela strony mobile biuro rachunkowe Bydgoszcz.

przykładowe biuro rachunkowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s